Kształtownik peinerowski – krótka historia | Aktualności | Salzgitter

Aktualności

Kształtownik peinerowski – krótka historia powstania.

Dodano: 29.10.2020

Pierwszy na świecie kształtownik z półkami równoległymi został opracowany, opatentowany i wyprodukowany w hucie Peiner w 1914 roku, gdzie początek produkcji dwuteowników datuje się na 1876 roku. Pierwszym kształtownikiem szerokostopowym był kształtownik P26 o wysokości i szerokości półki 260 milimetrów. Był to produkt na wskroś innowacyjny, który wyróżniała wysoka jakość wykonania. Marka ‘Peiner Träger’ (kształtownik peinerowski) zyskała natychmiast międzynarodową sławę, a firma stała się synonimem innowacyjności i najwyższej jakości wyrobów profilowych. Stopniowo opracowywano nowe typy, a pod koniec lat dwudziestych XX wieku asortyment kształtowników szerokostopowych obejmował zakres wysokości od 100 mm do 800 mm. Wynalazek huty w Peine z 1914 roku ugruntował jej pozycję na światowym rynku, a jej wynalazek kopiowano na całym świecie i jest do tej pory z sukcesem wykorzystywany.
Obecnie huta Peiner Trager produkuje rocznie około milion ton kształtowników gorącowalcowanych. Produkty huty są sprzedawane na potrzeby różnorodnych projektów budowlanych i infrastrukturalnych na całym świecie. Na rynki europejskie kształtowniki wytwarzane są głównie wg normy EN 10365, a także wg innych jak np. JIS G 3192, ASTM A6/A6M, w zależności od potrzeb danego projektu.

W celu bliższego zapoznania się z naszą ofertą kształtowników stalowych zapraszamy Państwa na naszą stronę  https://salzgitterstahlhandel.pl/produkty/ksztaltowniki/

Materiał źródłowy: https://geschichte.salzgitter-ag.com/de/konzerngeschichte/ausbau-zum-montankonzern.html