Budujemy nową linię do cynkowania ogniowego | Aktualności | Salzgitter

Aktualności

SALZGITTER AG BUDUJE NOWĄ LINIĘ DO CYNKOWANIA OGNIOWEGO

Dodano: 15.07.2019

Salzgitter Flachstahl GmbH (SZFG), spółka zależna Salzgitter AG, realizując projekt „Cynkowanie ogniowe 3” (FV3), rozpoczęła w zakładzie w Salzgitter jedną z największych inwestycji jednostkowych ostatniej dekady. Partnerem projektu jest Grupa SMS z Düsseldorfu, będąca konstruktorem instalacji.

Nowa linia o zdolności produkcyjnej 500 000 ton rocznie uzupełnia dwie istniejące już linie cynkowania ogniowego spółki SZFG. „Projekt ten jest istotnym elementem strategii Grupy Salzgitter, która koncentruje się na wzroście jakości w sektorze stali płaskiej. W ten sposób wzmacniamy naszą pozycję rynkową jako producenta produktów premium dla krajowych i międzynarodowych klientów z branży motoryzacyjnej. Zdecydowaliśmy się na tę inwestycję, mimo że warunki polityczne i społeczne dla dużych projektów przemysłowych w Niemczech i w Europie rozwijają się obecnie w niekorzystnym kierunku” – wyjaśnia prof. dr inż. Heinz-Jörg Fuhrmann, prezes zarządu Salzgitter AG.

Linia FV3 zostanie uruchomiona w 2022 roku. Produkowane mają być gatunki stali o najwyższej wytrzymałości do zastosowań w podwoziach i nadwoziach, odgrywające ważną rolę w lekkich konstrukcjach samochodowych i bezpieczeństwie pojazdów.

Ulrich Grethe, członek zarządu Grupy i prezes zarządu SZFG: „FV3 jest również ważna dla zapewnienia rentowności stalowni Salzgitter oraz miejsc pracy w tym zakładzie w przyszłości. Inwestycja ta umożliwi nam dalszą optymalizację naszego i tak już wysokiej jakości portfela produktów.” Nowa linia będzie produkować blachy cynkowane ogniowo o grubości od 0,7 do 2,5 mm i szerokości od 900 do 1700 mm. Blacha w zwojach ma maksymalną wagę 32 ton.

Produkcja stali o wysokiej i najwyższej wytrzymałości jest możliwa dzięki bardzo wysokim wskaźnikom chłodzenia oraz integracji procesu utleniania/redukcji w piecach FV3. „Spektrum materiałów będzie rozciągać się od stali dwufazowych o najwyższej wytrzymałości, poprzez stale o złożonej strukturze fazowej, aż po stale poddane obróbce niepełnego hartowania i partycjonowania” – wyjaśnia dr inż. Michael Brühl, dyrektor działu walcowanych na zimno produktów płaskich w Salzgitter Flachstahl GmbH. Konfiguracja całej instalacji stwarza warunki konstrukcyjne i techniczne do realizacji dalszych innowacyjnych koncepcji materiałowych.