Wyjątkowa instalacja do produkcji wodoru zamówiona | Salzgitter.pl

Aktualności

Wyjątkowa instalacja do produkcji wodoru zamówiona

Dodano: 31.01.2024

Ta nadzwyczajna instalacja już od 2026 r. będzie produkować 9 000 ton zielonego wodoru rocznie. To kolejny krok w ramach programu SALCOS®.

Wramach programu SALCOS® Grupa Salzgitter zamówiła jedną z największych w Europie instalacji do produkcji zielonego wodoru od grupy technologicznej ANDRITZ. Ta specjalistyczna firma zbuduje instalację elektrolizy o mocy 100 MW na terenie Salzgitter Flachstahl GmbH. Całość systemu na zasadzie EPC będzie zawierał technologię HydrogenPro do ciśnieniowej elektrolizy alkalicznej. Od 2026 r. zakład będzie produkował około 9 000 ton wodoru rocznie, który będzie wykorzystywany do produkcji zielonej stali w ramach programu SALCOS®.

Ulrich Grethe, Prezes Zarządu Salzgitter Flachstahl GmbH, przyznaje:

-Uruchomienie zakładu elektrolizy jest znaczącym krokiem w programie SALCOS® i podkreśla naszą wiodącą pozycję w transformacji przemysłu. Jedynym sposobem na pełne wykorzystanie potencjału SALCOS® jest usunięcie biurokratycznych przeszkód i przyspieszenie rozwoju infrastruktury wodorowej.

Domenico Iacovelli, prezes i dyrektor generalny ANDRITZ GROUP, dodaje:

-Jesteśmy bardzo dumni, że Salzgitter wybrał nas jako partnera i z niecierpliwością czekamy na udział w tym ambitnym programie przejścia na ekologiczną produkcję stali. Nasze bogate doświadczenie w budowie zakładów na dużą skalę, daje nam solidne podstawy do realizacji tego innowacyjnego projektu we współpracy z naszym partnerem HydrogenPro, którego system elektrolizy ciśnieniowej jest bardzo dobrze przystosowany do zastosowań przemysłowych na dużą skalę.

Pierwszy z trzech etapów projektu SALCOS® może się zatem rozpocząć już w 2026 r. Zgodnie z planem, z instalacją do bezpośredniej redukcji, elektrycznym piecem łukowym (oba zostały już uruchomione) i instalacją do elektrolizy o mocy 100 MW konwersja do produkcji stali praktycznie bez CO2 w Salzgitter powinna zostać zakończona do końca 2033 r.

Za: Salzgitter AG