Inwestycja miała na celu rozbudowę sieci dystrybucyjnej gazu w okolicach Gorzowa Wielkopolskiego i Kostrzyna nad Odrą, a także w Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, wzdłuż granicy polsko-niemieckiej oraz poprawę bezpieczeństwa dostaw tego surowca.
Pierwszym warunkiem wstępnym rozbudowy sieci była budowa stacji redukcyjno-pomiarowej Gorzów II w 2020 r., a dwa lata później ułożenie gazociągu wysokiego ciśnienia DN 300 o długości 43 km z Kłodawy do Mościczek. Mniej więcej w tym samym czasie pobudowano prawie 5-kilometrowey gazociąg średniego ciśnienia DN 250 w Kostrzynie nad Odrą. Całość zwiększyła przepustowość sieci gazu ziemnego na potrzeby dalszej rozbudowy Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Klientem był największy w Polsce operator sieci gazowej Polska Spółka Gazownictwa. Zaznaczmy, że zatrudniająca ponad 11 000 pracowników firma obsługuje sieć gazową o długości ponad 200 000 kilometrów i zaopatruje około 7,5 miliona klientów w całej Polsce.
Aby zrealizować projekt, Salzgitter zamówił około 2800 ton rur stalowych spawanych metodą HFI w Mannesmann Line Pipe w Siegen. Bartłomiej Gajowiak i Thorsten Schmidt wspólnie koordynowali i pracowali nad tym projektem, doprowadzając go do pomyślnego zakończenia.
– Po raz kolejny zaufaliśmy specjalistom z Mannesmann Line Pipe; nasza wieloletnia współpraca sprawdziła się i przy tym projekcie, z czego ogromnie się cieszymy – mówi Bartłomiej Gajowiak, kierownik projektu w Salzgitter. – Dostarczono około 2700 rur w gatunkach L360 NE i S235 JRH z 3-warstwową powłoką zewnętrzną PE i wykładziną epoksydową. Dzięki sprawnej współpracy z Mannesmann Line Pipe cała logistyka w naszym zakładzie przebiegła bez zakłóceń. Wszystkie 135 dostaw z Niemiec dotarło na czas do magazynów na placach budowy – dodaje Gajowiak.
Odbiór techniczny i uruchomienie nowych gazociągów pod koniec października 2023 r. zaowocowało potrojeniem przepustowości sieci gazu ziemnego w okolicach Gorzowa Wielkopolskiego, przygotowując grunt pod dalszą ekspansję Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. – Podsumowując: po raz kolejny mamy wszelkie powody do zadowolenia ze współpracy z naszym wieloletnim partnerem Mannesmann Line Pipe – kończy Gajowiak. Zakończony z sukcesem projekt to kolejny ważny kamień milowy w poprawie bezpieczeństwa dostaw do prywatnych gospodarstw domowych i stymulacji rozwoju gospodarki.
Za: Mannesmann Line Pipe Magazin